سه جوان بهائی محروم از تحصیل مجموعا به ۱۵ سال حبس محکوم شدند
سه جوان بهایی مقیم ایران که از سال ۱۳۹۳ از تحصیل محروم شده‌اند در دادگاه محاکمه و هر یک به ۵ سال حبس محکوم شدند. این سه نفر در اسفند ۹۴ دستگیر و در مهرماه امسال محاکمه شدند.
روحیه صفاجو و تارا هوشمند ۲۱ ساله و سرمد شادابی ۲۲ ساله سه شهروند بهایی ایرانی در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه هریک به ۵ سال حبس محکوم شدند. این سه نفر در سال ۱۳۹۳ پس از قبولی در کنکور دانشگاه در مرحله انتخاب رشته از تحصیل بازداشته شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، این سه جوان از سازمان سنجش تا دفتر ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس به ممنوعیت خود از تحصیل اعتراض کردند اما نتیجه‌ای نگرفتند.
در نهایت این سه جوان بهایی در اسفند ۱۳۹۴ بازداشت و در فروردین ۹۵ با قید وثیقه آزاد شدند. جلسات متعدد رسیدگی به پرونده این سه نفر به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد و در نهایت این قاضی در آبان ماه امسال برای هریک حکم ۵ سال حبس صادر کرد.
اتهام این افراد "اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در فرقه ضاله بهاییت" اعلام شده است.
به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر تنها در سال ۱۳۹۶، صد شهروند بهایی تنها به دلیل باور دینی خود پس از شرکت در کنکور از تحصیل بازداشته شدند.
بر اساس بند سوم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در اسفند ماه ۱۳۶۹ تصویب و به تایید آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی رسیده، آمده است: «در دانشگاه‌ها چه در ورود و چه در حین تحصیل چنانچه احراز شد بهایی‌اند از دانشگاه محروم شوند.»
در حال حاضر ۶ تن از مدیران جامعه بهاییت با حبس‌های طولانی‌مدت در زندان هستند.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.