21
 
 زمان امتحانات تغییر می‌کند؛ ترم 17 هفته‌ای باید در 11 هفته به پایان برسد!
ابلاغ مصوبه امنیتی به مدارس و دانشگاهها: تعطیلی کلیه مراکز آموزشی در زمان انتخابات و پس از آن
 بیم برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری بعد از کودتای انتخاباتی سال ۸۸ که با طرح مواردی هم چون شکل گیری فتنه، قتل های مشکوک و خط و نشان های مختلف از سوی جریان حاکم همراه است، حالا حکومت را حتی از تعطیلی اجباری و زودهنگام مدارس و دانشگاه ها و ضربه زدن به سطح علمی کشور نیز بازنداشته است. مداخله ای که باعث به هم ریختن برنامه های از پیش تعیین شده کلاس ها و امتحانات در مدارس و دانشگاه ها شده است.
به گزارش کلمه، جریان حاکم که دغدغه های خود را از برگزاری انتخابات پیش رو از مدتها قبل عیان ساخته است، با نزدیک شدن به خرداد وارد فازهای عملی و اجرایی پیشگیرانه می شود تا هراس خود از جمع ها و تشکل های مختلف اعم از دانش آموزی و دانشگاهی هم ترسیم کند.
بر اساس گزارش های موجود، اجبار بر تعطیل کردن مدارس و دانشگاه ها که گفته می شود بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی صورت می گیرد، دامان کلیه مراکز آموزشی در تمام سطوح را گرفته است؛ از مدارس تا دانشگاه های مختلف. حق انتخابی برای مراکز آموزشی نیست و باید قید برنامه آموزشی از پیش تعیین شده را بزنند و مطابق ابلاغیه ها و دستورالعمل های وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از روز دوشنبه ۲۰ خرداد ماه به بعد برای هیچ‌یک از مقاطع تحصیلی نباید امتحانی برگزار نشود.
در هفته ابتدایی سال هم در بخشنامه ای که در راستای آنچه افزایش مشارکت دانشگاهیان در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا خوانده می شد، به روسای دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی ابلاغ شده بود، آمده بود که در فاصله روزهای بیستم خردادماه تا دوم تیرماه سال ۱۳۹۲ هیچ امتحان یا فعالیت آموزشی نباید برقرار باشد.
این بخشنامه با ادعای درخواست مکرر دانشجویان برای تمهید شرایط لازم برای حضور پرشور آنها در فرآیند انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره کرده و در آن آمده است: امتحانات پایان نیمسال دوم سال تحصیلی جاری به نحوی برنامه ریزی شود که در فاصله دوشنبه بیستم خرداد ماه تا دوم تیرماه ۱۳۹۲ برای هیچیک از مقاطع تحصیلی امتحانی برگزار نگردد.
اگر چه بخشی از این ابلاغیه برگزاری امتحانات در قبل و بعد از تاریخ مذکور را بلامانع خوانده اما تغییر یک باره برنامه برگزاری کلاس ها و امتحانات مراکز آموزشی از اجباری بودن و نه اختیاری بودن آن حکایت دارد.
با این حساب استادان و معلمان بعد از تعطیلی های طولانی‌مدت نوروزی و بذل و بخشش های دولت و آموزش و پرورش در بالا بردن آمار تعطیلی مدارس، حالا باید به هر شکل ممکن کلاس های باقی مانده را به شکل فشرده برگزار کننده و یا با نیمه کاره گذاشتن درس ها به استقبال امتحانات بروند تا جریان حاکم راحت تر از پس نمایش انتخاباتی اش برآید.
در همین راستا قرار است امتحانات مدارس و دانشگاه ها از هفته آخر اردیبهشت آغاز شود. در این بین، با توجه به تعطیلی روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه و زمان محدود باقی مانده، مسئولان آموزشی در سطوح مختلف با مشکلات زیادی برای برنامه ریزی مواجه اند.
در همین زمینه از دانشگاه تهران خبر می رسد برنامه برگزاری امتحانات آن با تغییر ناگهانی همراه شده است. معاون آموزشی دانشگاه تهران با تایید خبر تغییر در زمان برگزاری امتحانات دانشگاه تهران گفته است: امتحانات دانشجویان در محدوده زمانی چهارم تا بیستم خرداد ماه برگزار می‌شود.
پیش از این، امتحانات دانشگاه مادر قرار بود از هجدهم خرداد آغاز شود، اما به گفته معاون آموزشی دانشگاه، دانشجویان دانشگاه تهران امسال با توجه به تغییراتی که صورت گرفته، فرجه مطالعه قبل از امتحان نخواهند داشت؛ به طوری و کلاس‌های درسی دانشجویان، دوم خرداد ماه اتمام و از روز شنبه (چهارم خرداد) امتحانات دانشگاه آغاز می‌شود.
پیش از این قرار بود امتحانات دانشگاه تهران در فاصله زمانی هجدهم خرداد تا دوم تیرماه برگزار شود، اما اکنون قمصری می گوید: با توجه به ابلاغیه وزارت علوم مبنی بر اینکه در فاصله زمانی ۲۰ خرداد ماه تا دوم تیرماه ۱۳۹۲ برای هیچ‌یک از مقاطع تحصیلی امتحانی برگزار نشود، زمان برگزاری امتحانات دانشگاه تهران تغییر کرده است.
دانشگاه های دیگر از جمله پیام نور نیز مشمول این ابلاغیه سراسری شده اند و اعلام شده که امتحانات دانشجویان دانشگاه پیام نور قبل از انتخابات ریاست جمهوری پایان خواهد یافت.
خبرگزاری ایسنا به نقل از مقداد محمودی،‌ مدیر روابط عمومی دانشگاه پیام‌ نور با اعلام این خبر افزوده است: برنامه زمانی برگزاری امتحانات نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۲-۱۳۹۱ این دانشگاه به گونه‌ای تنظیم شده که امتحانات دانشجویان قبل از انتخابات به اتمام برسد.
علیرضا دل افکار معاون آموزشی دانشگاه پیام‌نور تاریخ دقیق امتحانات دانشگاه پیام نور در فاصله زمانی ۳۱ اردیبهشت ماه تا ۲۱ خرداد ماه اعلام کرده است.
با این اوصاف کلاس‌های درسی نیمسال دوم تحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور که از اواخر بهمن ماه سال گذشته آغاز شده با توجه به انتخابات ریاست جمهوری، امسال کلاس‌های درسی ۲۹ اردیبهشت ماه پایان می‌یابد و امتحانات دانشجویان از ۳۱ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.
این بخشنامه مراکز آموزشی را برای نحوه اتمام کلاس های درس و برنامه ریزی برای تغییر مجدد برنامه امتحانات، سردرگم کرده است.
با این همه در اظهارنظر این مدیران آموزشی، نگرانی از چگونگی اتمام ترم تحصیلی و کلاس های مدارس تنها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قابل کتمان نیست.
افکار گفته است: برای اینکه به کیفیت کلاس‌های درسی لطمه‌ای وارد نشود، تلاش شده است که کلاس‌ها به صورت فشرده در ۱۱ هفته برگزار شود، همچنین تعداد ساعت‌های درسی افزایش می‌یابد، به عبارتی دیگر به عنوان مثال به جای ۱۶ جلسه، ۱۰ جلسه کلاس درسی برگزار می‌شود، اما به جای آن، مدت زمان کلاس‌ها افزایش خواهد یافت.
معاون دانشگاه تهران هم با بیان اینکه کلاس‌های دانشگاه در نیمسال دوم تحصیلی، ۱۶ هفته در نظر گرفته شده است، اظهار کرده که اساتید دانشگاه‌ها در شش هفته باقی مانده تلاش کنند که دروس را به پایان برسانند و کلاس‌های جبرانی لازم را برگزار کنند.
رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش هم خبر داده که: با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا، امتحانات نهایی و داخلی مدارس یک هفته زودتر آغاز می‌شود.
به گفته این مقام دولتی، تمامی امتحانات نهایی و داخلی از ۲۵ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا بیستم خرداد ماه به اتمام می‌رسد. وی تصریح کرده که استان‌ها موظف شده‌اند امتحانات داخلی را همزمان با این تاریخ به اتمام برسانند.
کار به اعتراض بسیج دانشجویی هم کشیده و خبرگزاری دانشجو وابسته به این تشکل نظامی- دانشجویی به نقل از مسئول سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد این اقدام را سیاسی خوانده و گزارش داده کسانی که نمی خواهند دانشجویان سیاسی باشند، لااقل از این جور کارها پرهیز کنند و به اقدامات دیگر تمسک جویند.
بدون شک با وجود تعطیلات فراوان در این ترم تحصیلی، برگزاری زودتر امتحانات ضربه به سطح علمی کشور را در پی خواهد داشت.
برزگر ضمن انتقاد به تغییر زمان امتحانات پایان ترم دانشجویان به مناسبت ایام انتخابات گفته است: برای بررسی اتفاقات و پیامدهای چنین اقدامی کافی است نگاهی اندک به وضعیت ترم های زوج که متاسفانه در دانشگاه ها برقرار است، داشته باشیم؛ زیرا به نحوی است که هرچند در این ترم عملا باید ۱۷ هفته کلاس برگزار شود؛ اما با توجه به قرار گرفتن در ایام عید و مناسبت های مختلف این میزان به شدت کاهش داشته است.
همچنین دراین میان یکی دیگر ازعوامل کاهش این هفته ها نیز بومی نبودن دانشجویان بیان می شود که این نیز باعث می شود تا هفته های ابتدایی با تاخیر شروع شود.
برزگر خاطرنشان کرد: متاسفانه در ترم های زوج شروع سال شمسی را داریم که همین نیز دلیلی دیگر در کاهش حضور دانشجویان در دانشگاه ها شده و چند هفته ای نیز در این راه کاهش تدریس را داریم که همه اینها دست در دست هم داده و کاهش بسیار چشمگیری را در ترم های زوج دانشگاه ها شاهدیم.
او می گوید: الان نیز دلیلی وجود ندارد که برای انتخابات که به منظور خدمت به مردم انجام می گیرد دوهفته امتحانات پایان ترم دانشجویان زودتر برگزار گردد؛ زیرا که ما را از اهداف علمی خود عقب می نشاند.
 
 
 
 
 
 
کلمه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.