هشدار مجدد قطعه‌سازان درباره بیکاری ۴۰۰ هزار کارگر
دبیر انجمن قطعه‌سازان می‌گوید با ادامه روند کنونی احتمال بیکاری نیمی از ۸۰۰ هزار کارگر شاغل این بخش منتفی نیست. کارفرمایان خواستار آزادسازی قیمت خودرو هستند و فعالان صنفی آنها را به گروگان گرفتن کارگران متهم می‌کنند.

به گفته مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران، در هفت ماه ابتدای سال جاری دست‌کم صد هزار کارگر قطعه‌ساز بیکار شده‌اند و علت اصلی آن کاهش تیراژ تولید و عدم دسترسی این صنایع به مواد اولیه بوده است.

خبرگزاری ایلنا یک‌شنبه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) به نقل از بیگلو نوشت: «اعمالِ "قیمت‌گذاریِ دستوری" خودروها توسط دولت، موجب شده که علیرغم دو برابر و نیم شدن قیمت مواد اولیه، خودروسازها نتوانند به قطعه‌سازها مجوز افزایش قیمت بدهند و همین مساله قطعه‌سازی را به صنعتی زیان‌ده تبدیل کرده و از این رو بسیاری از کارخانجات قطعه‌سازی به سمت تعدیل نیرو یا حتی تعطیلی رفته‌اند.»

او با بیان این که تیراژ تولید به نصف ظرفیت رسیده می‌گوید قطعه‌سازان پیش از این هم هشدار داده بودند که اگر روند کنونی ادامه یابد دست‌کم نیمی از شاغلان صنعت خودروسازی، یعنی حدود ۴۰۰ هزار نفر بیکار می‌شوند.

خبرگزاری ایلنا با نگاهی انتقادی به سخنان مازیار بیگلو می‌پرسد: «چرا دبیر انجمن قطعه‌سازان ادعا می‌کند علیرغم دو برابر و نیم شدن قیمتِ مواد اولیه، هنوز محصولات را به نرخ سال‌های ۹۴ و ۹۵ می‌فروشند؛ آنهم در شرایطی که از ابتدای امسال، خودروهای ایرانی تا ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند؟»

انجمن قطعه‌سازان شهریور ماه امسال نیز در نامه‌ای به وزیر کار هشدار داده بود که اگر به مشکلات این بخش توجه نشود بسیاری از واحدها قادر به ادامه کار نخواهند بود و خودروسازان با کاهش ۸۰ درصدی تولید روبرو خواهند شد.

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار، با انتقاد از آنچه "سودجویی صاحبان سرمایه" عنوان کرده می‌گوید اگر آنطور که کارفرمایان قطعه‌ساز و خودروساز و همتایانشان در دیگر صنایع وطنی می‌خواهند، قیمت کالاها افزایش یابد؛ در شرایطی که هر روز با سقوط ارزش دستمزد و قدرت خرید شهروندان مواجهیم، به زودی دیگر هیچ مشتری‌ای برای کالاها باقی نخواهد ماند.

باج‌خواهی با گروگان‌گیری کارگران؟

به گزارش ایلنا توفیقی بر این باور است که کارفرمایان، کارگران را "گروگان" گرفته‌اند و می‌خواهند با این گروگان‌گیری همچنان بر اسب مراد بتازند. به گفته او هیچ بنگاه تولیدی و سرمایه‌ای تاکنون با دلار بالای ۴۲۰۰ تومان، تولید نکرده‌ است.

رئیس کمیته دستمزد گفت: «تقریباً همه‌ی مواد اولیه کارخانه‌ها و واحدها، قبل از گرانی ارز خریده شده‌اند؛ لذا تا امروز قیمت تمام شده کالاها براساس همان نرخ ارز قبل از سال محاسبه می‌شود و از حالا به بعد است که گرانی ارز در تولید متبلور خواهد شد؛ بنابراین اینکه کارفرمایان هنوز ارز گران وارد بازار نشده، در میانه تابستان، داد گرانیِ تولید سر داده‌اند و موج تعدیل‌ها را به راه انداخته‌اند، یک نوع فرار به جلوست.»

این فعال کارگری می‌گوید در شرایط کنونی این کارگران هستند که در همه عرصه‌ها ضرر می‌کنند چراکه "امنیت حاشیه‌ی سود کارفرمایان"، امنیت شغلی کارگران را به مخاطره انداخته‌ است. بهای خودرو در حالی ۶۰ درصد افزایش یافته که دستمزد کارگران در سال جاری به نسبت سال قبل کمتر از ۲۰ درصد افزایش داشته است.

علی خدایی، عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی نیز مرداد ماه امسال در گفت‌وگو با ایلنا از گروگان گرفته شدن امنیت شغلی کارگران در مجادله میان قطعه‌سازان و خودروسازان سخن گفته و با هشدار نسبت به بیکاری هزاران کارگر خودروسازی "باج‌خواهی" به نام کارگران را نکوهش کرده بود.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.