بازداشت «شبانه» رضا شهابی و چهار فعال کارگری و مدنی دیگر در تهران
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از بازداشت پنج فعال کارگری و مدنی مدافع کارگران از جمله رضا شهابی و حسن سعیدی، از اعضای این سندیکا، به دست نیروهای امنیتی خبر داد.

بر اساس اعلام صبح روز سه‌شنبه، ۲۰ آذرماه، این افراد شب گذشته بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران در این باره نوشت که همراه با شهابی و سعیدی، امیرعباس آزرم‌وند، رهام یگانه و کیوان مهتدی نیز در تهران بازداشت شده‌اند.

هنوز از علت بازداشت این فعالان کارگری و مدافعان کارگران محل نگهداری آنها خبری منتشر نشده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن بازداشت این پنج نفر، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها و همه فعالان کارگری شده‌اند.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران همچنین از ادامه اعتصاب و تجمع کارگران گروه ملی فولاد برای ۲۴ مین روز با شعار «هیهات من‌الذله» خبر داد.

بر اساس این گزارش، این کارگران مقابل سرپرستی بانک ملی در اهواز تجمع کرده‌اند و شماری از کارگران تهران نیز در حمایت از آنها و در اعتراض به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی، نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، علی بخشی از فعالان کارگری، و سپیده قلیان، خبرنگار حامی تجمعات کارگری در حال تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی هستند.

کارگران فولاد اهواز نسبت به «عدم پرداخت حقوق و بی‌‌تفاوتی مدیران کارخانه در تأمین مواد اولیه برای آغاز تولید» معترض هستند.

طبق اظهارات معترضان در حالی این مشکلات ادامه دارد که کارگران از یک ماه پیش به صورت مداوم در پی عدم تحقق وعده‌های مسئولان در پرداخت حقوق و معوقات‌شان مقابل نهاد‌های مختلف دولتی در استان خوزستان تجمع کرده‌اند.

در ماه‌های اخیر تجمعات کارگری در ایران به ویژه در استان خوزستان با اعتصاب و تجمع طولانی‌مدت کارگران نیشکر هفت‌تپه وارد دوره جدیدی شده است.

این تجمعات و همچنین دست از کار کشیدن شماری از معلمان در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به وضعیت معیشتی با حمایت‌های گروهی از دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ایران از جمله امیرکبیر، کرمانشاه، و نوشیروانی بابل هم روبه‌رو شده است.

این تجمعات در دانشگاه امیرکبیر تهران به دلیل مداخله نیروهای بسیج دانشجویی به خشونت کشیده شد.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه هفته گذشته اعلام کرد که اسماعیل بخشی، نماینده کارگران این شرکت، و سپیده قلیان، فعال مدنی، «شدیداً مضروب و تحت فشارهای روحی و جسمی شدید بوده و هستند».

تشکیل پرونده جدید برای اسماعیل بخشی

امروز نیز وکیل مدافع اسماعیل بخشی، از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که در بازداشت به سر می برد، از تشکیل پرونده جدید برای موکلش در شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز خبر داد.

فرزانه زیلابی در گفت‌و‌گو با ایرنا درباره آخرین وضعیت پرونده بخشی گفت، علاوه بر دو اتهام مطرح شده در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش با عناوین اتهامی «اخلال در نظم عمومی» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، پرونده‌ای با اتهام «مشارکت در تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت» برای وی نیز تشکیل شده است.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده علی نجاتی، عضو سندیکای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه نیز افزود: «با وجود آن که در خبرها آمده بود که موکلم به منظور اجرای محکومیت قبلی جلب شده، اما در پیگیری‌های بعدی مشخص شد که تاکنون برای موکلم دو پرونده با عناوین اتهامی متعدد در حال رسیدگی است.»

این وکیل دادگستری اضافه کرد، پرونده نخست نجاتی با اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق هدایت جریان تجمعات و اعتصابات شرکت نیشکر هفت‌تپه» در شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اندیمشک مطرح است و پرونده دوم نیز با اتهام «امنیتی» در شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش مطرح و در حال رسیدگی است.

وکیل نجاتی هشدار داد که موکلش «بیماری قلبی دارد و تحمل فضای بازداشتگاه برای او دشوار و خطرناک است.»

منابع:‌ تلگرام، خبرگزاری ایرنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.