چهارمین جلسه پرونده هفت تپه؛ امیرحسین محمدی‌فرد اعلام اعتصاب غذای خشک کرد
گزارشها از ایران حاکی است امروز یک‌شنبه ۲۰ مرداد جلسه دادگاه ساناز الهیاری و همسرش امیرحسین محمدی فرد از بازداشت شدگان "پرونده هفت تپه" در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد.

براساس گزارش کمپین حمایت از بازداشت شدگان هفت تپه در این جلسه آقای مقیسه وقت کافی برای دفاع را در اختیار آقای محمدی فرد قرار نداد و در عین حال هم با تودیع وثیقه برای خانم الهیاری موافقت نکرد.

همزمان از ایران گزارش شده است که امیرحسین محمدی فرد، همسر خانم الهیاری نیز در اعتراض به این وضعیت در چهملین روز اعتصاب غذایش اعلام "اعتصاب غذای خشک" کرد.

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی زندانی در اعتراض به عدم رسیدگی به خواست‌هایش که شامل آزادی تمامی بازداشت شدگان این پرونده بوده از اواسط تیرماه در اعتصاب غذا است.

آقای محمدی فرد و خانم الهیاری دو فعال سیاسی و روزنامه‌نگاری هستند که از زمستان سال گذشته در بازداشت هستند.

آقای محمدی فرد، سردبیر نشریه "گام" و خانم الهیاری خبرنگار این نشریه بوده است.

اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، ساناز الهیاری، امیرحسین محمدی فرد، امیر امیرقلی، عسل محمدی و علی نجاتی از افرادی هستند که نام آنها در پرونده هفت تپه به عنوان متهم ذکر و عنوان شده که باید در دادگاه حاضر شوند.

جلسات دادگاه و درگیری لفظی قاضی با متهمین
نخستین جلسه دادگاه این متهمان ۱۲ مرداد ماه بود که در این جلسه قاضی پرونده آقای مقیسه تصمیم گرفت به هر پرونده جداگانه رسیدگی کند.

در این جلسه آقای مقیسه با اسماعیل بخشی "درگیری لفظی" پیدا کرد.

همچنین رهام یگانه، هیراد پیربداقی و فرید لطف آبادی سه نفر از افرادی که برای همراهی با خانواده بازداشت شدگان مقابل دادگاه انقلاب بودند، بازداشت و با قرار بازداشت موقت به زندان منتقل شدند.

با گذشت نزدیک به یک هفته از بازداشت این افراد هنوز هیچ اطلاعی از وضعیت این بازداشت شدگان در دست نیست و خانواده آنها نگران هستند و به گفته نزدیکان تاکنون هیچ مقامی پاسخی درباره وضعیت این بازداشت شدگان نداده است.

جلسه دوم؛ بازداشت عسل محمدی
در دومین جلسه دادگاه هفت تپه اسماعیل بخشی ضمن رد اتهامات وارده گفت فرزانه زیلابی وکیل او و کارگران هفت تپه خط قرمز او هستند. او در دادگاه از شعار "نان کار آزادی" دفاع کرد، آقای مقیسه قاضی پرونده هم در جواب او گفت این شعار یک شعار "زیرشکمی و بالای شکمی" است.

این سخن باعث درگیری لفظی آقای مقیسه و آقای بخشی شده است.

فرزانه زیلابی، وکیل آقای بخشی نیز پیش از این جلسه به اداره اطلاعات اهواز احضار شده بود.

همچنین در این جلسه عسل محمدی از اعضای تحریریه نشریه گام که سال گذشته مدتی در زندان بود و سپس با قید وثیقه آزاد شده بود، برای پاسخگویی به اتهامات وارده حاضر شد که به دستور قاضی بازداشت و روانه زندان شد.

جلسه سوم؛ سپیده قلیان: اعترافات من تحت شکنجه بوده، اتهامات را قبول ندارم
در سومین جلسه دادگاه که روز گذشته ۱۹ مرداد ماه برگزار شد، سپیده قلیان از زندان قرچک برای رسیدگی به اتهامات به دادگاه انقلاب آورده شد.

او در این جلسه با رد اتهامات وارده گفت که اعترافات او "تحت شکنجه" بوده و هیچ کدام از اتهامات را قبول ندارد. جمال‌الدین حیدری منش، وکیل خانم قلیان با استناد به سخنان موکلش گفت با توجه به اینکه اعترافات تحت شکنجه بوده اتهامات قبول نیست.

آقای مقیسه در واکنش به سخنان وکیل تلویحا او را تهدید به بازداشت کرد و گفت آقای حیدری منش با این سخنان "قوه قضاییه و نهادهای امنیتی را زیر سوال برده است."

هفت تپه
کارگران هفت تپه از تابستان سال گذشته در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی، به رسمیت شناخته نشدن تشکل مستقل کارگران، مالکیت خصوصی شرکت و درخواست مدیریت شرکت به صورت شورایی و جمعی تجمعات زیادی برگزار کردند.

در آبان ماه سال گذشته بود که نهادهای امنیتی شماری از اعضا و نمایندگان سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه را بازداشت کردند.

اسماعیل بخشی، سپیده قلیان از جمله بازداشت شدگان این اعتراضات بودند.

آقای بخشی و خانم قلیان پس از آزادی اعلام کردند در زندان تحت شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعترافات اجباری شدند.

مقامات قضایی و اجرایی ایران حاضر به پذیرش این موضوع نشدند.

در زمستان سال گذشته تلویزیون جمهوری اسلامی اعترافات آقای بخشی و خانم قلیان را در برنامه‌ای با عنوان طراحی سوخته پخش کرد.

پس از پخش این برنامه آقای بخشی و خانم قلیان مجددا بازداشت و در زندان هستند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.