۴۱ نفر از کارگران فولاد اهواز به دادگاه احضار شدند

دادگاه انقلاب اهواز ۴۱ نفر از کارگران گروه ملی فولاد اهواز را به اتهام شرکت در اعتراضات کارگری پاییز سال گذشته احضار کرده است.

"اخلال در امنیت کشور"، "اعتراضات غیرقانونی" و برخی "شعارهای سیاسی" از جمله مواردی است که در احضاریه این کارگران به آن اشاره شده است.

این کارگران به شعبه ۲۰ بازپرسی دادسرای اهواز احضار شده‌اند.

در سه سال گذشته ۱۱۲ پرونده قضایی برای ۷۲ کارگر معترض فولاد اهواز برگزار شده است.

کارخانه فولاد اهواز حدود سه هزار کارگر دارد.

از سال ۱۳۹۵ به بعد، کارگران این کارخانه بارها دست به اعتراض زده بودند.

در چند هفته گذشته دستگاه قضایی ایران محاکمه کارگرانی را آغاز کرده که در اعتراضات کارگری پاییز سال گذشته در شوش و اهواز حضور داشتند. اخیرا دست‌کم ۱۷ کارگر نیشکر هفت‌تپه نیز به حبس تعلیقی و شلاق محکوم شدند.

کارگران کارخانه نیشکر فولاد اهواز در آبان و آذر ۱۳۹۷ دور تازه‌ای از اعتصاب‌ و اعتراض را سازماندهی کردند.

در اواخر آذرماه سال ۱۳۹۷، نیروهای امنیتی دست‌کم۴۰ کارگر این کارخانه بازداشت کردند.

همزمانی اعتراضات فولاد اهواز با اعتراض کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به گسترش اعتراضات کارگری در خوزستان منجر شد.

در آذر ماه سال ۱۳۹۷، کارگران و همچنین خانواده‌های کارخانه‌های هفت تپه و فولاد اهواز، چند راهپیمایی پر جمعیت را در شهرهای شوش و اهواز برگزار کردند.

لغو خصوصی‌سازی زمین‌ها، سامان دادن قراردادها، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، حق برخورداری از تشکل کارگری و پرداخت دستمزدهای معوقه از جمله خواست‌های معترضان بود. با بالا گرفتن این اعتراض‌ها، برخورد با کارگران معترض و فعالان اجتماعی همبسته با آنان شدت گرفت.

اعتراض به خصوصی‌سازی، سامان دادن قراردادها، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، حق برخورداری از تشکل کارگری و پرداخت دستمزدهای معوقه از جمله خواست‌های معترضان بود.

در دو سال گذشته شمار اعتراض‌های کارگری در ایران افزایش یافته و طبق گزارش اتحاد بین‌المللی حمایت از کارگران در ایران، در طول سال ۱۳۹۷ در مجموع ۱۷۰۰ مورد اعتراض کارگری در مراکز تولیدی و خدماتی و اعتراض بازنشستگان در بخش‌های مختلف رخ داد که در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۲۷ درصد افزایش داشته است.

تشدید برخوردهای قضایی و صدور احکام سنگین علیه فعالان مدنی، اخیرا انتقادهایی را علیه دستگاه قضایی به دنبال داشته است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.