کرونا 'معاش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون کارگر را تهدید می‌کند'
صف کارگران مهاجر بیکار شده در دهلی برای دریافت غذا
یک نهاد وابسته به سازمان ملل متحد هشدار داده است که نیمی از کارگران جهان در معرض خطر کاهش درآمد و نابودی معاش به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا هستند.

سازمان بین‌المللی کار می‌گوید وخامت شرایط اقتصادی بر درآمد یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون کارگر در سرتاسر جهان تاثیر می‌گذارد.

این سازمان به خصوص درباره تاثیر شدید این وضعیت بر زندگی کارگرانی که در بخش "غیر رسمی" کار می‌کنند، هشدار داده است.

به گفته این نهاد بسیاری از این کارگران در شرایط عادی هم برای کسب حداقل معاش و گذران زندگی با مشکل جدی روبرو هستند.

سازمان بین‌المللی کار برآورد کرده است که در نخستین ماه بحران کرونا درآمد کارگران غیررسمی و روزمزد حدود ۶۰ درصد کمتر شده است.

همه‌گیری ویروس؛ فراگیری بحران
همه‌گیری کرونا وضعیت اقتصادی کشورهای جهان را به شدت تحت تاثیر قرار داده و تعطیلی به دلیل شرایط قرنطینه و فاصله‌گذاری، بسیاری از کسب و کارها را از رونق انداخته یا تعطیل کرده است.

در این شرایط سازمان بین‌المللی کار می‌گوید ۶۰ درصد نیروی کار جهان در کشورهایی هستند که مشاغل با توصیه یا اجبار دولت تعطیل شده است.

با این که این رقم به دلیل گشایش کسب و کارها در چین از برآورد قبلی سازمان پایین‌تر است اما محدودیت‌ها همچنان تهدیدی بزرگ برای درآمد و شغل کارگران است.

گای رایدر، مدیر کل سازمان بین‌المللی کار
گای رایدر، مدیر کل سازمان بین‌المللی کار: برای میلیون‌ها کارگر، قطع درآمد به معنای قطع دسترسی به غذا، امنیت و آینده است

این نهاد وابسته به سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند که مجموع ساعات کاری ۱۰ و نیم درصد نسبت به قبل از شیوع کرونا کاهش پیدا کند که این به معنایاز دست رفتن ۳۰۵ میلیون شغل تمام وقت است.

گای رایدر، مدیر کل سازمان بین‌المللی کار می‌گوید: "در حالی که بعضی کشورها با منابع بهتر قادرند پول‌های کلانی خرج جبران تاثیرات اقتصادی و اجتماعی همه‌گیری کنند... در کشورهایی که نیاز مبرم‌تر است، منابع ملی بسیار محدودتر است. و پاسخ این وضعیت چیست؟ همکاری بین‌المللی."

گزارش سازمان بین‌المللی کار برآورد کرده است که کسب و کار ۴۰۰ میلیون شرکت، بنگاه، مغازه یا کاسبی‌های دیگر در این وضعیت دچار اختلال جدی شده است.

آقای رایدر می‌گوید: "برای میلیون‌ها کارگر، قطع درآمد به معنای قطع دسترسی به غذا، امنیت و آینده است. میلیون‌ها کسب و کار در سرتاسر جهان به سختی نفس می‌کشند. آنها هیچ پس‌انداز یا دسترسی به اعتبار مالی ندارند. این چهره واقعی دنیای کارگری است. اگر ما به آنها کمک نکنیم، کاملا نابود می‌شوند."

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.