حقوق پایه کارگران ایران دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان تعیین شد
شورای عالی کار در ایران حداقل دستمزد کارگران را در سال ۱۴۰۰ تصویب کرد. بر اساس تصمیم اعضای این شورا حقوق پایه کارگران دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان تعیین شده که نسبت به پارسال ۷۴۶ هزارتومان بیشتر است.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران در پایان شب گذشته بعد از جلسه‌ای چند ساعته با اعضای شورای عالی کار از افزایش ۳۹ درصدی حقوق پایه کارگران خبر داد که پیش از آن یک میلیون و ۹۱۲ هزار تومان بود.

بر اساس مزایای مسکن، بن خوار و بار و حق اولاد حداقل حقوق کارگران برای یک خانواده سه نفری حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

فعالان کارگری می‌گویند که برای تامین حداقل نیازهای یک کارگر که دست‌کم یک فرزند دارد، به دو برابر این میزان نیاز است.

شماری از فعالان صنفی و مدنی با استفاده از هشتگ دستمزد ۱۴۰۰ در توییتر با انتشار ارقام هزینه‌ها به این دستمزد اعتراض کرده و می‌گویند این رقم میلیون‌ها تومان زیر خط فقر است.

سال دشوار تعیین دستمزد؛ 'متوسط هزینه خانواده کارگران ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است'
کمک هزینه مسکن برای کارگران که پارسال ۳۰۰ هزار تومان بود دو برابر شده و ۶۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که هنوز به تصویب نرسیده و باید هیات وزیران آن را تصویب کند تا در فیش حقوقی کارگران در سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شود.

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار پیشتر گفته بود که هزینه متوسط یک خانواده کارگری در ایران هشت میلیون و ۷۳۵ هزار تومان است.

تعیین پایه حقوق کارگران بر اساس تورم در پایان هر سال از نگرانی‌های جامعه کارگری در ایران است که معمولا بر سر آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد. پارسال در اتفاقی بی‌سابقه این دستمزد بدون توافق با نمایندگان جامعه کارگری و فقط با نظر دولت تعیین شد.

پایان سال خورشیدی معمولا زمان مجادله و اختلاف نهادهای کارگری و صنفی برای تعیین حداقل دستمزد کارگران است.

امسال با توجه به نرخ تورم "سال دشوارتری" برای تعیین دستمزد کارگران توصیف شده بود و ناصر چمنی، نماینده کارگران در شورای عالی کار گفته بود "فقط در بخش خوراکی‌ها بیش از ۷۶ درصد افزایش در سبد معیشت دیده می‌شود."

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد در شورای اسلامی کار پیشتر گفته بود که طبق محاسبات او دستمزد کارگران به طور متوسط برای کمتر از ۴۰ درصد هزینه‌های زندگی‌ یک خانواده ۳.۳ نفره کافی است که در آن فقط یک نفر درآمد دارد.

 

 

 

 

 

بی بی سی 

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.