برگزاری تجمع‌های روز کارگر در اطراف جهان؛ بازداشت شماری در ایران و ترکیه

علیرغم محدودیت های همه گیری کرونا شهرهایی در سراسر جهان شاهد تظاهرات روز کارگر بوده است. این اعتراضات در برخی کشورها از جمله ترکیه و ایران با دستگیری معترضان همراه شد.

در شهرهای مختلف ایران تجمع‌هایی برگزار شد که در بعضی از این تجمع‌ها بازنشستگان هم دیده می‌شوند. گزارش‌هایی از بازداشت تعدادی از تجمع‌کنندگان در تهران توسط نیروهای امنیتی منتشر شده است.

تهران، تبریز، ارومیه، مشهد، رشت، سنندج، اراک و شوش از شهرهایی هستند که در آنها تجمع‌هایی بر پا شد. معترضان مقابل دفاتر سازمان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف تجمع کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران می‌گوید "گمانه‌زنی‌ها بر این است که حدودا نزدیک به ۳۰ نفر در محدوده وزارت کار دستگیر شده‌اند".

یکی از شعارهای معترضان در برخی از این تجمع‌ها ابراز ناامیدی از وعده‌های انتخاباتی مقام‌های حکومت ایران بوده است. کارگران شعار می‌دادند: "از بس دروغ شنیدیم، ما دیگه رای نمی‌دیم."

هر سال در روز اول ماه مه راهپیمایی های از سوی کارگران و اتحادیه های کارگری برگزار می شود که بخشی از جشن های بین المللی روز کارگر در بسیاری کشورهاست.

تظاهرات امسال درحالی برگزار می شد که همه گیری کرونا تاثیر شدیدی بر امرار معاش و وضعیت اقتصادی بسیاری از کارگران داشته است.

در بسیاری کشورها نیروهای پلیس در شمار بزرگ برای مقابله با بی نظمی احتمالی و اطمینان از رعایت محدودیت ها مستقر شدند.

پلیس گفت تظاهرکنندگان در استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، به دلیل نقض محدودیت هایی که برای مهار موج سوم کرونا در آنجا اعمال شده دستگیر شدند.

تجمع بازنشستگان
تجمع بازنشستگان ایران

در برلین آلمان هم پلیس تجمعی که در نقض مقررات همه گیری برگزار شده بود را متفرق کرد
در برلین آلمان هم پلیس تجمعی که در نقض مقررات همه گیری برگزار شده بود را متفرق کرد

تجمع در تورین ایتالیا
تجمع در تورین ایتالیا

در آلمان، روسیه، اسپانیا، سوئد، بریتانیا، کوبا، کلمبیا، فیلیپین، اندونزی و بسیاری کشورهای دیگر تجمع های محدودتری برگزار شد. بیشتر راهپیمایی ها صلح آمیز بود.

با این حال تظاهرات در ترکیه یکی از مواردی بود که پلیس در آن با معترضان درگیر شد و به خشونت گرایید.

دفتر فرمانداری استانبول گفت که ۲۱۲ نفر بعد از خروج از صف راهپیمایان و تلاش برای ورود به میدان تقسیم، که برای معترضان ارزش نمادین دارد، دستگیر شدند.

ترکیه برای مهار موارد ابتلا و مرگ در اثر کرونا پیشتر در هفته جاری جدی ترین محدودیت ها را به اجرا گذاشت.

تجمع در استکهلم
تجمع در استکهلم

پاریس
پاریس

در فرانسه حداقل ۴۶ نفر در پاریس دستگیر شدند که بعد از درگیری راهپیمایان با پلیس ضدشورش بود. وزارت کشور فرانسه گفت که بیش از ۱۰۶ هزار نفر در ۳۰۰ تجمع در پاریس و سایر شهرها شرکت کردند.

تظاهرکنندگان مخالفت خود را با طرح های دولت برای تغییر مزایای بیکاری بیان کردند و خواستار عدالت اقتصادی شدند.

درخواست های مشابهی هم در آلمان شنیده شد، جایی که علیرغم معرفی محدودیت های شدی به دلیل همه گیری کووید-۱۹ در هفته پیش شاهد تظاهرات در نقاط مختلف بود.

پاریس
پاریس

میدان تقسیم استانبول
میدان تقسیم استانبول

برلین
برلین

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.