اعتراض اتحادیه آزاد کارگران به ادامه تعقیب قضایی بازداشت‌شدگان تجمع روز جهانی کارگر

اتحادیه آزاد کارگران ایران و کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه‌های جداگانه‌ای از مقامات حکومت ایران خواستند به تعقیب قضایی بازداشت‌شدگان تجمع روز جهانی کارگر پایان دهند و فعالان کارگری زندانی را آزاد کنند.

در هفته‌های اخیر، برخی از فعالان کارگری از جمله هیراد پیربداقی، عسل محمدی، محمود صالحی و عثمان اسماعیلی، پس از تجمعات روز جهانی کارگر از سوی نهادهای امنیتی احضار و بازداشت شده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با اشاره به بازداشت دست کم ۳۰ فعال کارگری، صدور دستور تعقیب قضایی برای برخی از فعالان و تشکیل پرونده‌های قضایی برای این فعالان، اعلام کرده است که این دستگیری‌ها، تداوم «سرکوبگری‌ و انتقام کشی حاکمیت» است.

این اتحادیه همچنین خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط محمود صالحی، عثمان اسماعیلی و هیراد پیربداقی، فعالان کارگری که زندان هستند،‌ شده است.

کانون مدافعان حقوق بشر نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به این که تبعیض علیه کارگران و سرکوب آنان سابقه دیرینی در جمهوری اسلامی دارد، سرکوب و بازداشت کارگران و جلوگیری از تجمعات آنان و برخورد با حامیان و فعالان کارگری و وکیل‌ مدافع این شهروندان را محکوم کرد.

روز جهانی کارگر برابر با اول ماه مه و مصادف با روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، روزی است که سالانه در سرتاسر جهان تجمعات گسترده‌ای برای قدردانی از کارگران برگزار می‌شود.

کارگران سراسر جهان در این روز تلاش می‌کنند در راه‌پیمایی‌ها و تجمعات مسالمت‌آمیز صدای خود را به گوش رهبران و مسئولان کشورها برسانند و مطالبات خود را مطرح کنند. اما در ایران طی سال‌های اخیر تجمعات کارگری با سرکوب و پیگرد قانونی فعالان صنفی همراه بوده است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.