تجمع کارگران رسمی شرکت نفت در شهرهای مختلف خوزستان

کارگران رسمی شرکت نفت ایران در اعتراض به نحوه افزایش حقوق در چندین شهر استان خوزستان دست به تجمع زدند. روز سه‌شنبه نیز کارگران قراردادی این شرکت مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران تجمع کرده بودند.

روز چهارشنبه پنجم خرداد کارگران شرکت ملی نفت ایران در شهرهای آبادان، اهواز، ماهشهر و عسلویه تجمعات اعتراضی برگزار کردند. به گزارش کانال تلگرامی "اتحادیه آزاد کارگران" این تجمعات بنا بر فراخوانی انجام شد که کارگران رسمی شرکت نفت از پیش اعلام کرده بودند.

کارگران رسمی شرکت نفت ایران به نحوه افزایش حقوق سال ۱۴۰۰ اعتراض دارند. تجمع کنندگان شعارهایی علیه بیژن زنگنه، وزیر نفت سر داده و خواستار استعفای او شده‌اند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا پیشتر گزارش داده بود که کارگران رسمی شرکت نفت خواهان "اجرای دقیق و عادلانه قانون افزایش دستمزد سال ۱۴۰۰ و اجرای ماده ۱۰ قانون اختیارات وزارت نفت" هستند.

اصلاح قانون مالیات بر درآمد کارکنان شاغل در شرایط سخت و پرداخت کامل پاداش بازنشستگی بر اساس سنوات خدمت پرسنل بدون رعایت سقف پاداش ۳۰ سال از جمله دیگر خواسته‌های این کارگران است.

تجمع مقابل مجلس

روز سه‌شنبه چهارم خرداد نیز تجمع مشابهی مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران انجام گرفت. در این تجمع کارکنان قراردادی شرکت نفت از جمله آبدارچی، آشپز و پیشخدمت و نیز کارگرانی که قراردادهای موقت کاری دارند، حضور داشتند.

خبرگزاری ایلنا از قول تجمع کنندگان نوشته است: «مطابق ابلاغیه وزیر نفت، کارکنان قرارداد موقت از قانون کار منفک شده و تابع قانون نفت هستند اما متاسفانه علیرغم این ابلاغیه هیچ یک از آیتم‌های شغلی کارمندان نفت به این کارکنان پرداخت نمی‌شود.»

یکی از این کارگران به ایلنا گفته است: «یکی از وعده‌های وزیر نفت در زمان اخذ رای اعتماد در مجلس دهم، رسیدگی به وضعیت کارکنان مدت موقت بود؛ منتها به دلیل انجام اصلاحات ناقصِ مدیران وزارت نفت، در بلاتکلیفی بیشتری به سر می‌بریم؛ به گونه‌ای که ما را برای احقاق حقوق خود بین قانون کار و قانون وزارت نفت پاسکاری می‌کنند.»

مطابق ابلاغیه وزیر نفت، کارکنان قرارداد موقت از قانون کار منفک شده و تابع قانون نفت هستند اما به گفته این کارگران علیرغم این ابلاغیه هیچ یک از آیتم‌های شغلی کارمندان نفت از جمله ضریب پایه حقوق کارمندان نفت، فوق العاده جذب، فوق العاده کارگاهی، بدی آب و هوا و سختی کار به این کارکنان پرداخت نمی‌شود.

Iran Teheran | Ölarbeiter demonstrieren vor Parlament
تجمع کارکنان قرادادی شرکت نفت مقابل مجلس، تهران، ۴ خرداد ۱۴۰۰

درخواست زنگنه از روحانی

خبرگزاری شرکت نفت ایران، شانا به نقل از معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت نفت نوشته که بیژن زنگنه، وزیر نفت طی نامه‌ای از حسن روحانی، رییس جمهوری خواسته تا موضوع رفع محدودیت‌های پرداخت حقوق به کارکنان و بازنشستگان وزارت نفت در جلسه سران سه قوه مطرح شود.

علت این درخواست به گفته معاون وزارت نفت این است که "برای اصلاح این موضوع، راهی جز تصویب قانون جدید یا اخذ مصوبه از سران سه قوه وجود ندارد". فرزین مینو در عین حال گفته است که "تلاش برای توجیه نمایندگان محترم مجلس نسبت به ویژگی‌ها و صعوبت کار در نفت به‌ ویژه سکوها، جزایر و مناطق دورافتاده دارای آب و هوای نامناسب ادامه دارد".

معاون توسعه وزارت نفت گفته است: «[این مصوبه] نه ‌تنها از نظر این وزارتخانه که از نظر سازمان برنامه ‌و ‌بودجه، سازمان امور اداری و استخدامی و دیگر مراجع مرتبط درون و بیرون از دولت، بسیار روشن و غیرقابل تفسیر است؛ بنابراین هیچ راهی برای اصلاح آن جز تصویب قانون جدید یا اخذ مصوبه از سران محترم سه‌ قوه وجود ندارد.»

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.